Jak pečovat o králíčka ???

 

Důležité 

Králíčka je důležité přeléčit proti kokcidíím. Králíček se poprvé přeléčuje  když přechází z mateřského mléka na pevnou stravu. Nejkritičtějším období bývá 4-5 týden života. 

K přeléčení králíčka používáme přípravek ESB 3 BIO.

Existují i jiné přípravky např. Sulfamidin, Sulfacox, Sulfakombin, Klonazit, ale také Baycox.

Když podáváme jakýkoliv přípravek na bázi sulfanomidů nepodáváme žádnou zelenou stravu a ani Acidomid K.

 

 

Jako prevence: je dobré používát Acidomid K . Přípravek zabraňuje množení bakterií. Přípravek se dává do vody podle návodu na obale. 

                                                                

Čim králíčka krmit????

Králíček by měl mít stálý přístup k čisté pitné vodě. 

Základní stravou je kvalitní  Seno. Je dobré , aby měl králíček stále přístup k senu . Obsahuje vlákninu. 

Zelené krmivo podáváme v malém množství , jinak působí průjem a nadýmání. 

 

Další  stravou pro králíčka jsou granule my krmíme Berkel Angora, Berkel Schaukanin. Přidáváme králíčkům oves, kukuřici a jine směsi , které obsahují slunečnici , svatojánský chleb, kukuřici, sušenou mrkev či banán.  Dají se koupit i jiné značky či jiné směsi celkově. Např. Apetiti Super H,  Apetit New generation atd. 

 

 

 

 Zelená krmení-doplňek stravy

Ovoce a zelenina. Např. jablko , mrkev, kukuřice a celer. 

Nať z mrkve, kedlubu, ředkviček vše řádně umyté a trochu ovesných vloček 

Králíčkovi se podává jen kousek tzv. na chuť nesmíme se tímto překrmovat.  Pamtujte, že na vše si králíček musí zvyknout takže v minimálnim množství  nejprve jen na zkoušku.

 

Na Hlodání králíčkovi podáváme větvičky vrby,  jabloně a hrušně bez listů. 

 

Očkování

Králíček se očku je ve věku 10 týdnů.Vakcinami na mor a myxomatozu nebo kombinovanou vakcínou MORMYX. Očkování králíčka dříve je zbytečné.  

Pokud očkujete dříve králíček se stejně musí ve věku 10 týdnů přeočkovat. Králíčka očkujeme každých 6 měsíců od první vakcinace. 

 

Péče o králíčka 

 

Srst

Každý králíček potřebuje v době přelínávání pročesávat. Pokud si pořídíte králíčka dlouhosrtstého např. teddy králíčka je nutné králíčkovi srst pročesávat. Aby se srst nezacuchával a neplstnatěla. 

Když si kupujete hřeben na králíčka dávejte si pozor, aby nebyl příliš ostrý- pychlavý.

 

Drápky

Péče o drápky je také důležitá. Králíčkovi nenechte drápky přerůst. 

Také nesmíte králíčkovi zkrátit drápky příliš  to by mohlo králíčkovi způsobit bolest. Pokud si nejste jisti, že to zvládnete obraťte se na veterináře. 

 

Bydlení

Dříve, než si přivezete králíčka domu by jste mu měli pořídit vhodné bydlení.  Záleží na každém jedinci zda si raději pořídí klec, či králikárnu. 

Čím větší prostor bude králíček mít tim více bude spokojený. Klec by měla mít  minimálně 80 x50x40. 

Králíčka umístíme na klidné místo, ale aby mohl mít zároveň přehled. Králíček nesmí být v průvanu. 

Ke kleci musíme pořídit ještě pár věciček : napaječku, jesličky na seno, misku na papání, pro spaní a odpočinek domeček  a záchůdek. Do záchůdku se používá kočiči stelivo , ale také  pelety. 

Důležitou věcí je také stelivo , zase záleží na každém mužete používat hobliny u krátkosrstých plemen, slámu či pelety. Někdo nepoužívá stelivo žádné a umístí králíčkovi do klece nebo kralikárny kobereček. Je dobré nejdříve naučit králíčka na toaletu. 

 

Výběh 

pro králíčka je důležité se proběhnout. Je dobré pořídit králíčkovi výběh na zahradu králíčka nemusíte hlídat. Výběh se nutné zapustit do země. Králíček totiž moc rád hrabe.  Také je dobré, aby měl stříšku, aby se měl kam schovat před sluníčkem. 

 

Všechny věci potřebné pro králíčka se dají sehnat přímo u nás.